مجله طب اسلامی » طب اسلامی » روش های درمانی » روزه درمانی » روزه بگیرید و سالم باشید | مجوز خوردن روزه چیست؟

روزه بگیرید و سالم باشید | مجوز خوردن روزه چیست؟

روزه بگیرید و سالم باشید | مجوز خوردن روزه چیست؟

👈رسول خدا(صلی الله علیه و آله )صُومُوا تَصِحُّوا

روزه بگیرید و سالم باشید

🌸روزه رمز سلامتی
🌸روزه داری یکی از درمانهای طب اسلامی

💠از جمله درمان :

🔹چربی کبد
🔹تنگی نفس
🔹ضربان قلب
🔹رفلکس معده
🔹وسواس
🔹فشار خون
🔹قساوت قلب
🔹 قند خون
🔹چاقی
🔹سوء خلق
🔹ورم معده
🔹درد دندان
🔹رطوبت اضافی
🔹و….

 

❗️به فتوای جمیع فقها مجوز ترک روزه در دست “پزشکان” نیست بلکه “اطمینان خود شخص “در مضر بودن روزه ملاک است.

❗️اگر فقط به خاطر نهی دکتر روزه ترک شود، مرتکب حرام شده ایم و کفاره واجب می شود.

👌در ایام ماه مبارک رمضان مراجعه به بیمارستان ها و مطب ها کاهش پیدا میکند!

❌برخی از پزشکان با فن “ترساندن”، بیمارها را از روزه گرفتن منع میکنند،‌در حالی که “روزه” درمان آنها است.

 

ویژگی‌های خاص روزه داری

💠 روزه داری روشی برای پیشگیری از بیماری‌هاست ، روزه داری هم نوعی پاکسازی و تعدیل است اما ویژگی خاص آن چیست❓

🔹🔷 به نظر ما از ویژگی‌های خاص روزه داری همانا غلبه مزاج گرم و خشک است که در ریزترین و در بین ریز ذره‌های بدن آتشی مقدس و پاک کننده ایجاد می‌کند و بدین ترتیب آنچه از طریق مسهل، انفیه، حجامت، فصد، زالودرمانی، حقنه، آبزن، قی‌آورها و … هنوز پاکسازی کامل نشده است، به وسیله روزه پاکسازی شده و پس از گذشت یکماه از زمان روزه داری، روزه دار با بدنی جوان و نو مانند آن که تازه خلق شده زندگی جدیدی را شروع می‌کند و برای تأکید بر این سلامتی و بشکرانه آن ذکات فطره می‌پردازد. مگر نه اینکه ذکات فطره زکاتِ سلامتی بدن است⁉️

به این دلیل است که بدن روزه دار همواره گرم است؛ چراکه بلغم‌های غلیظ که در روزنه‌های بدن چسبیده و جا خوش کردند می‌سوزند و حرارت ایجاد می‌کنند. چنین است که آب دهان روزه دار را اگر در دهان مار دهان گشوده و آماده نیش زدن بیاندازند مار را از پای در می‌آورد❗️

🔹🔷 روزه نه تنها بلغم‌های غلیظ بلکه ماده رسوبی هر خلطی را که رسوب کرده و روزنه‌ها را بسته‌ می‌سوزاند. گرمای آن به شکلی در میان ریز ذره‌ها نفوذ می‌کند که تنها سوزانندۀ بلغم غلیظ نیست بلکه هر خلط رسوبی سودا شده را نیز آتش می‌زند. هنگامی که همه آلاینده‌ها و کثافات را سوزاند آتش ماه مبارک رمضان با ظهور عید فطر خاموش و بهشت زندگی سالم برای یک سال زندگی بهتر فرا روی انسان قرار می‌گیرد

💠 پزشکان و علمای محترم طب سنتی باید توجه کنند که ضعف و سستی روزه دار به معنای سرد شدن مزاج او نیست❗️

توجه داشته باشیم که مزاج گرم و خشک با آتشی که می‌افروزد بسیاری از مواد غذایی قندی را نابود می‌کند. در نتیجه ضعف بر روزه‌دار غلبه می‌کند پس مصرف مواد گرم و شیرینی در این ماه لازم است، اما این به معنای غلبه سردی نیست❗️

امیرالمؤمنین علیه السلام:
گرسنگی و بیماری یک جا جمع نمی شوند. غررالحکم، ح۱۰۵۶۹    اما چگونه؟ با مطالعه متن زیر به گوشه هایی از حکمت این کلام گوهربار پی خواهیم برد

آثار سلولی روزه و درمان بیماری‌های صعب العلاج با روزه داری – دکتر حسن اکبری

 

تمام غذاهایی که مصرف می‌کنیم باید در داخل سلول‌های بدن ما بسوزند و ایجاد انرژی نمایند و با همین انرژی است که سلول‌ها قادرند اعمال خود را به درستی انجام دهند و به حیات خود ادامه دهند.

محصول نهایی که در سلول‌های ما با اکسیژن ترکیب شده و می‌سوزد یک قند ساده به نام گلوکز است و فرمول شیمیایی این گلوکز C6H12O6 است که، با شش مولکول O2 یا اکسیژن ترکیب می‌شود و ایجاد شش مولکول آب خالص یا H2O و شش مولکول CO2 یا دی اکسید کربن (که از طریق تنفس بدن ما از راه دیه‌ها دفع می‌شود) و تعداد سی و هشت عدد مولکول ATP که همان بنزین سلولی است، می‌کند.

C6H12O6 + 6 O2 = 6 H2O + 6 CO2 + 38 ATP

پس می‌بینیم با سوختن یک مولکول گلوکز در بدن ما شش مولکول آب تولید می‌شود!

بنابراین تنها منبع تأمین آب برای بدن، خوردن آب نیست، بلکه سلول‌ها با تبدیل مولکول‌های چربی، پروتئین و کربروهیدرات ها به گلوکز می‌توانند آب مورد نیاز خود را به دست آورند، البته باید بدانیم که هر چه سلول‌ها از نظر آب در مضیقه باشند، تمایل برای سوزاندن گلوکز و تأمین آب از این راه بیشتر می‌شود.

همانطور که منطقی به نظر می‌رسد سلول‌های بدن ما نیز مانند تمام دستگاه‌های پر کار دچار رسوباتی می‌شوند، که این رسوبات موجب به هم خوردن تعادل سلولی و اختلال عملکرد سلول‌ها می‌شوند، حال اگر سلول‌ها تحت فشار گرسنگی و تشنگی طولانی قرار گیرند، ناچارند برای به دست آوردن آب و غذا (بخصوص آب)، این رسوبات را بسوزانند و همین موضوع باعث از بین رفتن رسوبات سلولی و پاکسازی سلول‌ها می‌شود.

ماه مبارک رمضان و روزه اسلامی، در این پاکسازی از هر دو نوع استرس گرسنگی و تشنگی و نه فقط تشنگی استفاده می‌نماید و اثرات روزه درمانی را چندین برابر می‌نماید.

از مهمترین بیماری‌هایی که امروزه نوع بشر با آنها دست به گریبان است می‌توانیم به بیماری‌های خود ایمنی و سرطان‌ها اشاره نمائیم، که متاسفانه بشر در درمان آنها عاجز مانده است.

بطور مثال؛ بیماری‌هایی مانند لوپوس، ام.اس، آرتریت روماتوئید، پسوریاسیس که همگی اختلال در سیستم ایمنی بدن بیماران هستند و سلول‌های سیستم ایمنی قدرت تشخیص سلول‌های خودی و دشمن را از دست می‌دهند و این سیستم شروع به فعالیت بر علیه خود بدن از دو طریق: ۱٫ ساختن آنتی بادی بر علیه اجزای سلول‌های خودی و ۲٫ نابودی سلول‌های خود به وسیله گلبول های سفید می‌نماید

و یا در مورد سرطان‌ها؛ در واقع سلول‌های بدن باید دائماً بر روی تکثیر و عدم تکثیر خود کنترل داشته باشند و نیز سلول‌های ایمنی بدن باید سلول‌های سرطانی شده را شناسایی و نابود نمایند، این فرآیندها در اثر تجمعات رسوبات سلولی و اختلال عملکرد سلولی مختل می‌گردند و فرد دچار سرطان می‌شود، در حالیه اگر فرد طبق دستورات الهی عمل کرده و ایام مشخصی از سال را روزه بگیرد رسوبات مذکور پاکسازی می‌شود و عملکرد سلول‌های ایمنی و سایر سلول‌ها در حالت طبیعی باقی می‌ماند (حفظ الصِّحه) و یا اگر بیمار است دوباره به حالت طبیعی باز می‌گردد و درمان می‌شود (معالجه).

در بعضی مواقع آنقدر اوضاع بیمار وخیم است که برای از بین بردن بیماری‌ها لازم است از روزه کامل برای درمان استفاده شود که شامل روزه در تمام روزهای سال به جز دو روز، که در آن دو روز روزه گرفتم حرام است و آن روزها روز عید فطر و روز عید قربان می‌باشد.

با این روش در اغلب موارد اگر واقعاً بیمار و اطرافیان همکاری لازم را داشته باشند و کاملاً تمام دستورات و مثلث سلامت را رعایت نمایند، بیماری کشنده سرطان و بیماری‌هایی مانند؛ لوپوس، آرتریت روماتوئید، سندرم بهجت، اسکلرودرمی، شوگران، ام اس، ویتیلیگو (برص یا پیسی)، پسوریاسیس و مانند آنها قابل درمان است.

 

 

 

داروی های طب اسلامی

همچنین ببینید:

ماما همان مامان است!

 ماما  همان مامان  است! 🔰در یک برنامه تلویزیونی با مجری گری آقای شهریاری از پاسخگو …

یاسی اشکی در ماه عسل و دروغ های بی پایان الهه مرگ

   برنامه ماه عسل با موضوع تبلیغ یک واکسن جدید و مفاد ضد دینی سند …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Watch Dragon ball super