مجله طب اسلامی » بهداشت اسلامی » اصلاح تغذیه و تغذیه سالم » ۱۵ نکته غذایی مهم در اصلاح تغذیه
مجله طب اسلامی

۱۵ نکته غذایی مهم در اصلاح تغذیه

۱۴ نکته غذایی مهم در اصلاح تغذیه

نکات مهم راحع به سرکه – شیره – آبغوره ، عسل و …
۱-به جای نوشابه و اب ویخ،سرکه طبیعی را زینت سفره هاتان قراردهید.مواظب باشید که به سرکه نمک،اضافه نمرده باشند،سرکه پس از رسیدن خراب نمی شود و نیاز به نمک ندارد.
۲-شیره ی طبیعی و شفاف انگور،زیاد بخورید که باعث طولانی شدن عمر و تقویت سیستم ایمنی بدن،درمان سرفه و سرماخوردگی  و خیلی ازبیماریها دیگر و سازگار با همه ی مزاج ها و طبایع است.البته  چون  شیره ی انگور مزاجش خیلی گرم است بهتر است ان را با کاسنی با شاهتره  با عرق کاسنی شاهتره میل کنید تا طبعش معتدل گردد.
مواظب باشید شیره ی انگور با شکر مخلوط نشده باشد  در این صورت رنگ ان کدر خواهد بود.
۳-ابغوره ی طبیعی و ابلیموی طبیعی را تهیه کرده و همیشه در منزل  داشته باشید.در فصل خود غوره ی انگور و لیموی ترش را تهیه و خودتان  اب انها را بگیریدتاکاملا طبیعی و قابل اعتماد باشد.
۴-توجه داشته باشیدکه یک قاشق ابغوره ی اخر فصل اول برابری می کند. سعی کنید ابغوره را همان اول فصل تهیه کرده و برای جلوگیری ازخراب شدن به ان نمک طبیعی بزنید.رماتیسم و خیلی ازبیماریهای دیگه مفید و نافذ است.
۵-ابلیموی طبیعی اگر زیر نور نباشد به این زودی هاخراب نمیشود.
۶-هرسال خودتان سرکه طبیعی را ساخته و ازمصرف سرکه ی وردای مصنوعی بپرهیزید.
۷-عسل وحشی را تهیه کرده و همیشه د رمنزل داشته باشید. این عسل متفاوت با بسیاری از عسل هایی است که در بازار موجود است .عسل وحشی در درمان گوش و چشم فارق العاده موثر یوده و در بسیاری از درمانها ی دیگر نیزنقش کلیدی دارد.
عسل وحشی عسلی است  که روی درختان و بالای کوه ها یافت میشود،صاحب و مالک نداشته و زنبوراز شکر یا از گل هایی خاص تغذیه نمیکند.این عسل در شمال ،لرستان و اذربایجان یافت میشود.
۸-درخیلی از موارد برای شیرین کردن دوا یاچیزهای دیگر از عسل استفاده کنید و هرگونه عسلی که باشد بهتر از قند و شکر سفید است.همه ی عسل ها خونساز بوده و تا اندازه ای نقش دارویی نیز  دارند.
عسل طبیعی عسلی است  که حتی یکبار  هم به زنبور،شکرنداده باشندوعسل طبیعی ممکن است  شکرک هم ببندد.اگرعسل طبیعی را روی شعله بگیرید نمی سوزد.عسل طبیعی،زخم را یک شبه  خوب میکند.عسل طبیعی،عسلی است که مورچه  ازان نمی خورد.مشکل عسل های طبیعی امروزین ما این است  که زنبور عسل از یک نوع گل استفاده میکند در حالی که می بایست ازادنه از دهها بلکه از صدها گل استفاده کند.
۹-برخی از بیماران -مثل کسی که مشکل  کلیه داشته یا پلاکت خونشان بالاست_نباید داروهای خود را باعسل شیرین کنند.
بنابراین در این مساله باید به تجویزپزشک اسلامی توجه داشته باشیم.
۱۰-گرمی و سردی ها را بشناسیدتا همیشه ازگرمی یا همیشه از سردی استفاده  نکنید و یک  مزاج بر شما غلبه نکند،غلبه ی مزاج زمینه ساز خیلی از بیماری هاست.
۱۱-هرچیز گرم  یا سردی  یک یا چند نوع مصلح دارد.مصلح گرمی،سردی و مصلح سردی،گرمی،است.مصلح هایی را شناسایی کرده و در تغذیه خود مورد استفاده قرار دهید مثلا مصلح ماست،زنیان و مصلح دوغ،مخلوطی از پودر گل سرخ ،رینان،مرزه،اویشن،نعناع و کاکوتی  و مصلح ترشی جات،عسل طبیعی  و عرق نعناع  ومصلح ماهی ،خرما و شیره ی انگور است.
۱۲-ما در فرهنگمان اشپزخانه داریم  که به معنای  پختن آش بوده و نسل های قبل از ما اش زیاد می خوردند و انواع گوناگون انرا  بلد نبودند ولی متاسفانه شاید برخی ازما در طول سال حتی چهار بار هم  اش نخوریم.خوردن اش-به ویژه مناطق گرمسیر-توصیه می شود.
۱۳-بعضی غذاها را نباید با بعضی دیگر خورد.انها را شناسایی  کرده  و این مساله را مراعات کنید.مثلا ترشی  را با ماست بخوریم پیسی می اورد.
۱۴-از غذاهای طبیعی و سنتی استفاده کنید.این غذاها متنوع بوده و فرمول کلی انها استفاده از روغن طبیعی مثل روغن زیتون،روغن کنجد،دنبه و روغن زرد حیوانی همراه با مواد طبیعی غیر مصنوعی است.
۱۵-میوه های غیر سمی و بومی  را انتخاب کنید و از میوه های گلخانه پرهیزید.

داروی های طب اسلامی

همچنین ببینید:

گیاه شیطرج و خواص درمانی آن

گیاه شیطرج و خواص درمانی آن شیطرج یکی از گیاهان مورد تایید اهل بیت علیهم …

پنل خورشیدی انرژی پاک یا بمب ساعتی! مضرات صفحات خورشیدی

پنل خورشیدی انرژی پاک یا بمب ساعتی! مضرات صفحات خورشیدی حتما شما نیز از فواید …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Watch Dragon ball super