مجله طب اسلامی » بهداشت اسلامی » فواید قنداق کردن کودک

فواید قنداق کردن کودک

فواید قنداق کردن کودک

خون از سه نقطه در دستگاه تناسلی مرد و زن در جریان است.

دو تا از طریق کشاله ران هاست (تقریباً همان جایی که تخمدان های خانم ها قرار دارد) و یکی زیر ناف.

این سه نقطه را متأسفانه در نوزادان به اسم پوشک و به اسم اینکه گفته اند قنداق نکنید، تحت فشار قرار می دهند.

پوشک باعث اختلال در خون رسانی به موضع تناسلی و ایجاد معضلاتی شده است. کوچکی آلت تناسلی و بیماری های رحمی و تخمدانی مانند کیست ها، فیبروم ها و نازایی ها از شایع ترین معضلاتی است که به دنبال کم خون رسیدن به دستگاه تناسلی ایجاد می شود.

 

قنداق کردن ازپرانتزی شدن پاها جلوگیری میکند

اگر در جامعه دقت کنید، میبینید که در نسل جدید شیوع پاهای پرانتزی، اندام بد شکل و… زیادتر شده است. یکی از مهم ترین دلایل این موضوع، فراموش شدن سنت بسیار خوب قنداق کردن نوزادان است.
#قنداق کردن نوزادان تا ۴۰ – ۵۰ روزگی به روشی که در قدیم این کار را می کردند، توصیه می گردد؛ چرا که با توجه به این که نوزادان دارای اندام و مفاصل بسیار ظریف هستند،# قنداق، نوزادان را از ضربات احتمالی حفظ می کند و در هنگام بغل گرفتن و حمل نیز او را محافظت می کند، دمای بدن نوزاد را ثابت نگه می دارد و به رشد طبیعی اعضاء و اندام کودک کمک می کند.

 در قنداق کردن نوزادان موارد ذیل توصیه می شود:
– صورت و پیشانی باز باشد
-ریسمان اندک پهن عریض باشد و چندان تنگ نمی پیچند .
– روزی ۲تا ۳ بار و شبها یکبار باز وبسته شوند .
– بهترین حالت بازکردن نوزاد هر ۳ ساعت یکبار و حدود یک ساعت آزاد بودن وی است.
– شکم دختران ملایم تر از پسران پیچیده شود .
تجربه استفاده از قنداق بچه ارسالی کاربران مجله طب اسلامی

من بچه اولم قنداق نکردم چون میگفتن علم پزشکی گفته ضرر داره. خیلی گرفتار بودیم همش تو بغل روز  نصفه شب راه میرفتیم. خوابش حداکثر یک ساعت بود که با خواب بد و گریه بیدار میشد. دستهاش از هم باز میشد و از خواب می پرید. حتی به توصیه بزرگترهای فامیل که میگفتن قنداقش کن که بخوابه گوش نکردم.

در مدت ۴ سال که بین بچه اول و دومم اختلاف سنی بود توی اینترنت زیاد راجع به بچه داری سرچ کردم و به نتایج جالبی در مورد قنداق کردن رسیدم. اولا اینکه قنداق کردن قط مال ایرانی ها نبوده و در تمام ملت ها وجود داشته. حتی آثار باستانی از مجسمه نوزادان قنداق شده در چند هزار سال پیش بدست اومده اینو در ویکیپدیا خوندم. این لینکش:

https://en.wikipedia.org/wiki/Swaddling

ودوباره در امریکا و کشورهای غربی که خودشون قنداق رو رد کرده بودن قنداق کردن متداول شده. اینم لینک قنداق در سایت بی بی سنتر:

https://www.babycenter.com/how-to-swaddle-your-baby-gallery

بعد از اون بود که تصمیم گرفتم بچه دومم قنداق کنم. نکته اینکه بعد از اینکه بچه رو قنداق کردین حتما با یک بند به صورت ضربدری ببندین. مت اینو از بزرگ هی فامیل یاد گرفتم که با دست و پا زدن قنداقش باز نشه. حتی شب ها بعد از اینکه قنداقش کردم از این پتو ها که سرش کلاه داره سرش میذارم وپتو رو دورش میبندم و دوباره یک بند دیگه دورش می بندم که خوابش عمیق تر بشه و باد کولر هم رو سرش نزنه بعد هم یه پتو که سنگین تره فقط روی قسمت پایینی پاش میتدازم که پاشو بالا نیاره که خوابش بپره. باورتون نمیشه که ۵-۶ ساعت پشت سر هم می خوابه و بعد از اینکه بیدار شد خیلی آرومه چون خوب خوابیده و از خواب نپریده.بیدار که شد دست و پاشو باز میکنم که تکون بده بعد که خسته شد دوباره قنداقش میکنم. الان بچه دو ماه و نیم داره و من خیلی راضیم. حتی در مورد بچه اولمون فکر میکنم که چون هی تو خواب دست و پاشو تکون میداد و از خواب میپرید این بی قراری تا دو سه سال براش موند.

رشد بچه دومم هم بهتر از اولی هست این هم فکر می کنم به خواب عمیق تر مربوط میشه چون رشد بچه تو خوابه.

خیلی از مردم که میبینن بچه قنداق شده میگن گناه داره بازش کن گرمش میشه…. ولی وقتی من نتیجه رو میبینم که اینطوری چقدر خوب میخوابه و آرومه و این کار مردم ملت های مختلف برای سالها انجام میدادن پس حتما کار خوبیه. حتی بعضی ها میگن قنداقش کن ولی دست هاشو باز بذار . این کار هم فکر نمیکنم  مناسب باشه چون دستهاش از هم باز میشه و میترسه و بیدار میشه.

داروی های طب اسلامی

همچنین ببینید:

گیاه شیطرج و خواص درمانی آن

گیاه شیطرج و خواص درمانی آن شیطرج یکی از گیاهان مورد تایید اهل بیت علیهم …

پنل خورشیدی انرژی پاک یا بمب ساعتی! مضرات صفحات خورشیدی

پنل خورشیدی انرژی پاک یا بمب ساعتی! مضرات صفحات خورشیدی حتما شما نیز از فواید …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Watch Dragon ball super