مجله طب اسلامی » بهداشت اسلامی » حذف روغن پالم از تمام انواع لبنیات اما…

حذف روغن پالم از تمام انواع لبنیات اما…

حذف روغن پالم از تمام انواع لبنیات اما…

روغن پالم یا روغن مرگ ‼️

اگر کسی کمی اهل علم و دقت داشته باشد این خبر بدون هیچ شرحی حاوی نکات بسیار مهم و جدی است.
هشدار برای انسان های هوشیار / به راستی اگر روغن پالم بد است چرا فقط از لبنیات حذف شد؟؟
ببینید در مورد سلامت ما و خانواده هایمان چه کسانی چقدر نگرانند!

میزان اسید چرب اشباع در روغن پالم حداقل ۵۰% است. در حالی که روغن‌های مورد استفاده در سبد غذایی باید حداقل زیر ۲% اسید چرب اشباع و ترانس داشته باشند.

آثار زیانبار مصرف روغن پالم :
 بالا رفتن چربی خون
 افزایش کلسترول بد  
گرفتگی و انسداد عروق

دیناروند معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو :
« روغن پالم به دلیل آسیب‌های که به سلامتی می‌زند از قبیل گرفتگی عروق کرونر و حتی بروز برخی سرطان‌ها توصیه می‌شود که این روغن کمتر استفاده شود.» گفتنی است بیماری قلبی و عروقی از مهمترین علل مرگ در ایران است.

نتیجه :
واردات روغن پالم با رشد ۱۱۰درصدی، در شش ماهه نخست امسال به ۱۷۹هزار تن رسیده است.

 پالم از تمام لبنیات کشور حذف شد اما … کاربردهای مجاز روغن پالم

رییس سازمان غذا و دارو از حذف کامل روغن پالم از تمام انواع لبنیات در کشور خبر داد و موارد مجاز استفاده از این روغن را در صنایع غذایی اعلام کرد.

رسول دیناروند افزود: روغن پالم به طور کلی از تمام انواع لبنیات در کشور حذف و استفاده از این روغن در لبنیات ممنوع شده است و هیچ پروانه تولید فرآورده های لبنی در کشور وجود ندارد که مجوز استفاده از روغن پالم داشته باشد.

معاون وزیر بهداشت گفت: البته تخلف در هر زمانی ممکن است، رخ دهد اما مطالعات و نمونه برداری های سازمان غذا و دارو نشان می دهد که مدت ها است هیچ نمونه ای از لبنیات در کشور پیدا نشده است که حاوی روغن پالم باشد و دانشگاه های علوم پزشکی به طور مداوم این موضوع را در سراسر کشور کنترل می کنند.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا درباره موارد مجاز استفاده از روغن پالم توضیح داد: استفاده از روغن پالم در صنایع غذایی در چند مورد مجاز است که شامل تولید روغن های سرخ کردنی، تولید مینارین(خامه قنادی) و مارگارین(کره گیاهی) و نیز تولید برخی بستنی هاست.

دیناروند اضافه کرد: واردات روغن پالم به کشور در سه سال گذشته به شدت کم شده و از بالای ۷۰۰هزار تن در سال ۹۱ به حدود ۴۰۰ هزار تن در سال ۹۴ رسید و امسال نیز با افزایش تعرفه واردات روغن پالم انتظار داریم، باز هم میزان واردات این روغن به کشور کاهش یابد.

رییس سازمان غذا و دارو پیش از این به خبرنگار ایرنا گفته بود: در گذشته به علت ارزان بودن روغن پالم بیش از ۵۰ درصد روغن خوراکی مصرفی کشور را این روغن تشکیل می داد.

وی گفت: اکنون به سهم ۳۰ درصدی روغن پالم از کل روغن های مصرفی در کشور رسیده ایم و از امسال دیگر سقف واردات را برای روغن پالم تعریف نمی کنیم بلکه با افزایش تعرفه واردات و گران شدن روغن پالم خود به خود میزان مصرف آن کنترل می شود.

روغن پالم نوعی روغن خوراکی است که از نوعی درخت نخل که بیشتر در کشورهای جنوب شرقی آسیا وجود دارد به دست می آید.

این روغن انواع مختلفی دارد و به علت قوام و مقاومت آن در برابر حرارت و نیز ارزان تر بودن آن نسبت به روغن های دیگر در تولید روغن های مخصوص سرخ کردنی و روغن هایی که در شیرینی پزی و صنعت غذا مورد استفاده قرار می گیرد، استفاده می شود.

میزان اسید چرب اشباع که روغنی مضر و عامل گرفتگی عروق و بیماری های قلبی و عروقی است، در روغن پالم نسبت به برخی روغن های خوراکی دیگر مانند روغن سویا، کلزا، ذرت و آفتابگردان بیشتر است.

میزان اسید چرب اشباع در روغن پالم حدود ۴۶درصد است، در حالی که میزان این اسید در سایر روغن های گیاهی در حدود ۱۰درصد و کمتر است. البته در روغن های جامد میزان اسید چرب اشباع از روغن پالم هم بیشتر است و البته روغن های جامد به علت داشتن کلسترول و هیدروژنه بودن و داشتن ایزومر ترانس از روغن پالم مضرتر هستند.

روغن پالم فاقد کلسترول است اما مصرف آن کلسترول بد(LDL) را بالا می رود.

در مجموع روغن پالم از روغن های جامد بهتر و از روغن های گیاهی دیگر بدتر است.روغن پالم

داروی های طب اسلامی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Watch Dragon ball super