مجله طب اسلامی » کتابخانه آنلاین طب » کتاب رساله ذهبیه امام رضا و سندیت آن

کتاب رساله ذهبیه امام رضا و سندیت آن

کتاب رساله ذهبیه امام رضا و سندیت آن

– یکی از بهترین منابع طب اسلامی ست، هم سندیت خوبی دارد و هم از لحاظ پزشکی بررسی شده و جواب داده، نمونه ش  ایت الله بهلول که حدود صد سال عمر داشتند، ایشان در مصاحبه ای گفتند: من «رساله ذهبیه» امام رضا (علیه السلام) را از بر دارم و یک عمر است که به دستورات آن عمل می‌کنم، مخصوصاً دستوری را که حضرت درباره وعده‌های غذایی به مأمون دادند و از این بابت خیلی کم گرفتار مرض می‌شوم و حالم خوب است.

 

متاسفانه در چند سال اخیر برخی افراد در حوزه و دانشگاه در اظهار نظرهایی نسنجیده و کارشناسی نشده سند و متن رساله طبی امام رضا علیه السلام را مورد هجوم قرار داده اند.
سخنانی که در مواردی حتی پا را از بحث علمی فراتر گذاشته و به توهین و تمسخر این رساله ارزشمند و روایات طبی منجر شده است.


به ‌عنوان مثال سال گذشته در همایشی یکی از سخنرانان اعلام کرد که این کتاب طب الرضا را فرد دیگری به نام رضا نوشته لذا به این نام معروف شده است!!
و سخنران دیگری اظهار داشت که کتب طب الصادق و طب الرضا مایه آبرو ریزی ماست و چرا اجازه تجدید چاپ به آنها داده می شود؟!!
در این میان مقاله ای نیز توسط عده‌ای در نشریه یکی از دانشگاه ها منتشر و در آن شبهاتی به سند و متن رساله طب الرضا علیه السلام مطرح شد.


از این رو حجت الاسلام والمسلمین رضا کیانی از اساتید حوزه علمیه قم که از سالها قبل به تحقیق و تدریس در زمینه طب اسلامی مشغول هستند در پاسخ به این ابهامات و سوء استفاده های برخی افراد فرصت طلب در این فضای غبارآلود، اقدام به تدوین مقاله ای با موضوع سندشناسی رساله ذهبیه نمودند
ایشان تصمیم گرفتند که دو مقاله یاد شده را در کتابی به همراه ترجمه ای فنی و روان از متن رساله و فصلی در بیان ضرورت رویکرد به طب الائمه منتشر کنند که حاصل آن کتاب رساله ذهبیه (طب الرضا) شد.
باشد که با ترویج این کتاب نزد عموم متدینین خصوصا اهل علم کمی از وظیفه خود را در قبال حضرت ثامن الحجج علی ابن موسی الرضا علیه آلاف التحیه و الثناء ادا نماییم و دعای حضرت که فرمودند خدا رحمت کند کسی که امر ما را زنده کند یعنی علوم ما را فرا گرفته و به دیگران بیاموزد شامل حال ما بشود.
کتاب در قطع رقعی و در یکصد و چهل و چهار صفحه عرضه شده است

 

 

 

داروی های طب اسلامی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Watch Dragon ball super